Mnogo pre nego što počne prava zima, početkom i sredinom jeseni, počnite sa pripremama svoga dvorišta i kuće za hladne dane.
Jedan od važnijih poslova u jesen je uklanjanje opalog lišća. Iako izgleda lepo sa svojim toplim bojama, opalo lišće može stvoriti probleme vašem travnjaku. Lišće možete iskoristiti kao pokrivač za tlo. Pokrivač za tlo služi kao regulator vlage i toplote u zemlji. Pre nego što ga iskoristite na taj način moraćete ga iseckati. Najlakši način da to uradite je da prevezete kosilicu preko hrpe lišća. Nakon toga lišće samo rasporedite oko biljaka kojima je potrebna pokrivač.
Nakon toga iz vrta uklonite sve uvele biljke, opale plodove, orezane izdanke višegodišnjih biljaka, ali izvadite i obolele biljke. Ako su ostaci biljaka zdravi bacite ih na komposište, u protivnom spalite ih ili odložite na smetlište.
Jesen je veoma dobro vreme za presađivanje, jer zemlja sadrži dovoljno vlage zahvaljujući čestim pljuskovima. Tlo je još uvek toplo od leta i jeseni, pa biljke imaju dovoljno vremena da se priviknu na novi položaj i da formiraju novo korenje.
Takođe, mirne savesti u jesen mogu da se sade i nove biljke. Ovo je poslednja prilika da se pre zime unese malo boja u baštu. Za ruže, na primer, jesenji period, pre prvih mrazeva, je idealno vreme za sadnju.
Grmovi i žbunje mogu da se orežu do približno četvrtine prvobitne veličine. To, međutim, zavisi od vrste grma ili žbuna. Živa ograda treba da se oreže poslednji put u jesen kako bi se sprečilo propadanje u slučaju nakupljanja vlage. Orezujte samo listopadne žive ograde, a da pri tom ne napravite rupe u njima jer se one neće popuniti tokom zime i živa ograda će izgledati ogoljeno.